Blog

SVALOVÉ SPAZMY

bolest zad

Veľa ľudí sa sťažuje na bolesť, napätie a spazmus. Čo to ale je svalový spazmus, ako vzniká a ako ho liečiť?

Nepochopenie, ktoré sprevádza tento telesný fenomén, je až príslovečné. Svalový spazmus je považovaný za niečo zlé a zdraviu škodlivé a hlavne sa úplne nesprávne považuje za príčinu ťažkostí a bolestí. Primárnou snahou každého terapeuta je svalový spazmus za každú cenu odstrániť a to čo najrýchlejšie, pričom sa okrem netrpezlivosti dopúšťa ďalších chýb. Pretože spazmus nie je príčinou, ale dôsledkom.

https://www.stillers.sk/produkt/medicwell-masazny-vankus/

Spazmus je ochranný mechanizmus, ktorého úlohou je zamedziť ďalšiemu poškodzovaniu organizmu. Je to normálna odpoveď svalu na preťaženie, únavu alebo bolesť, náhla, neovplyvniteľná kontrakcia jedného alebo viacerých svalov. Môže postihnúť ako malý sval na ruke, tak aj veľký sval stehna alebo chrbta bez rozdielu funkcie. Takýto spazmus je buď akútny alebo chronický. Spazmus môže vzniknúť aj na chodidle, nachádzajú sa po celom tele.

Akonáhle príslušné mozgové centrá zaznamenajú riziko alebo poškodenie, riadia postihnutú oblasť spazmami. Mechanizmus spazmu dodnes nie je úplne jasný a vysvetlený. Aj keď je vo vedeckých kruhoch tendencia spájať spazmus so svalovými systémom, ja som skôr náchylný veriť, že za mechanizmom je spazmus cievneho systému, keďže cievne steny sú vystlané hladkou svalovinou riadenou práve sympatikom.

klinický obraz spazmu – väčšinou je sprevádzaný opuchom, zväčšením objemu. To by zodpovedalo možnosti, že krízové mozgové centrá zablokujú cievne prúdenie príslušnej svalovej skupiny a začne sa v nej hromadiť krv. Preto sa rozmasírovaním spazmus dočasne stráca, krv je nasilu vytlačená preč, ale pretože sa nerieši príčina spazmu, opuch sa onedlho obnoví. Túto teóriu podporujú aj zmeny úponového materiálu, čiže tkaniva, ktoré úplne postráda svalové bunky a napriek tomu vykazuje známky spazmu – opúcha, stáva sa citlivejším a po silnej masáži sa normalizuje.

Symptomatika je dobre známa. Spazmovaný sval je napätý, menej pružný, citlivý na dotyk. Úponový systém reaguje prehnane na dotyk. Obmedzená je kĺbna pohyblivosť alebo svalový rozsah. Klient na kontakt reaguje neadekvátne, podráždene, reportuje bolestivosť aj pri miernom tlaku.

Terapeut musí identifikovať príčinu spazmu. Nestačí, resp. v niektorých prípadoch je nežiadúce, svalové spazmy uvoľňovať ad hoc, pretože sú vlastne ochranným prvkom a ich odstránenie môže viesť napríklad k obnove rozsahu pohybu nereponovaného kĺbu a klientovi sa tak umožní, aby si kĺb poškodzoval.

Akútny spazmus môže byť výsledkom svalového poškodenia alebo nadmerného užívania, napr. na chrbtici alebo krčnej chrbtici. Môžu sa vyskytnúť napríklad vtedy, keď sa športovec pred intenzívnym anaeróbnym cvičením, ako je napríklad šprint alebo skákanie, nezohrieva alebo nerozťahuje. Môžu sa vyskytnúť aj počas vytrvalostného tréningu, keď športovec neudržiava správnu rovnováhu tekutín a elektrolytov a svaly so zvýšeným metabolickým dopytom sú vyčerpané živinami. Rovnako ako športovci sa môžu do svalového spazmu dostať aj ľudia so sedavým, stereotypne alebo jednostranne zameraným zamestnaním. Tieto typy spazmov sa vyriešia odpočinkom, hydratáciou a miernym natiahnutím svalstva. Samozrejme platí, že najlepšou terapiou je prevencia. To znamená dobre sa rozcvičiť pred výkonom a po skončení uvoľniť (strečing) a dodržiavať pitný režim.

Chronické svalové kŕče môžu znamenať významnejší základný zdravotný stav súvisiaci s toxickými metabolickými, nutričnými, žilovými alebo hormonálnymi problémami. Tie si vyžadujú diagnostiku lekárom. Vo svaloch vznikajú tzv. spúšťové body.

Spúšťový bod (Trigger point): termín sa vzťahuje na jemné body nachádzajúce sa v “napnutých skupinách” bolestivých svalov spôsobených skrátenou skupinou svalových vlákien. Spúšťacie body získali svoj názov na svoju schopnosť produkovať bolesť na vzdialenejších miestach. Na riešenie problémov s trigger pointmi sú vhodné aj mäkké a mobilizačné techniky. Zmierniť sa dajú aj elektroliečbou, najlepšie výsledky dosahujeme pri ultrazvuku. Ďalej využívame aj pohybovú liečbu, statický a dynamický strečing.

Ako príklad môže slúžiť spazmus lýtkového svalu pri nadmernej záťaži behom alebo spazmus kvadricepsu stehna pri poškodenom úpone. Špeciálnou skupinou spazmov sú spazmy hlbokého svalstva, hlavne m. multifudus a m. interspinales pri poškodených platničkách a útlaku spinálnych nervov.

Typickým príkladom v tejto mobilmi poznačenej dobe je spazmus m. iliocostalis pri mediálnej hrane lopatky. Vzniká ako dôsledok preťažovania segmentu C5-C6 predklonom hlavy nad mobilom/volantom/laptopom/pracovnou doskou/atď.. Spazmom tohto svalu sa mozog snaží postihnutému zabrániť v ďalšom poškodzovaní spinálneho nervu C5-C6 platničkou stláčanou v predklone spredu. Odstránenie spazmu masážou je dočasné, blokovaný nerv neustále posiela mozgu informáciu o poškodzovaní a spazmus sa obnovuje.

Správny postup je jednoduchý. Odblokovanie príslušného segmentu je na terapeutovi. Na klientovi je, aby eliminoval pohybové stereotypy vedúce k spazmu a cieleným cvičením rehabilitoval oblasť. V prípade poškodených platničiek je bezuzdné odstraňovanie spazmov hlbokého svalstva napríklad podávaním liekov na uvoľnenie, cvičením alebo akupunktúrou nielen kontraproduktivne, ale až nebezpečné. V akútnej fáze slúži spazmus ako ochranný korzet a minimalizuje riziko poškodenia spinálnych nervov a nasledovnú paralýzu.

Predstavte si vykĺbené rameno. Kým je stav nereponovaný a hlavica mimo jamky, je celá oblasť pod masívnym spazmom. Ak by sa do tohto stavu podal klientovi utlmujúci liek, umožnilo by sa mu vykĺbeným ramenom hýbať a poškodiť ho až nenávratne. Nezmysel však? Bohužiaľ toto sa deje pri chrbticiach – najmä akútne blokády sa riešia napríklad analgetikami, vypína sa spazmus a bolestivý signál a postihnutý sa s nereponovanou chrbticou začne hýbať a ubližuje si ešte viac. Spazmus je dôležitý spojenec pri investigatíve príčiny problému a vodítkom na ceste k vyliečeniu.

záver: svalový spazmus je ochranný telesný fenomén a jeho správna terapia záleží na pochopení súvislostí. Spazmus je potrebné riešiť od príčiny a dôležité je identifikovať dôvody. Nepremyslené odstraňovanie spazmov môže viesť k vážnejším poškodeniam.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *