Blog

Diabetická neuropatia

MedicFoot

diabetická neuropatia

Diabetická neuropatia je jednou z ďalších komplikácií cukrovky a vyznačuje sa niekoľkými poruchami somatické (periférne) a alebo autonómnej nervovej sústavy. Vyvolávajúcimi faktormi tejto poruchy sú usadeniny glukózového alkoholu (polyóza) pozdĺž nervových membrán, poruchy cirkulácie v nervoch vďaka poškodeniu malého krvného riečišťa a zmeny tých faktorov, ktoré sú zodpovedné za rast nervov.

Diagnostické kontroly musia rozlišovať medzi ďalšími neuropatiami (nadmerná konzumácia alkoholu, nedostatok vitamínov, vírusové infekcie, vplyvy chemoterapia, vystavenie ťažkým kovom, ďalšie metabolické choroby). Asi 30% diabetikov 1. typu a 2. typu sa dostane do stavu diabetickej neuropatie. Toto nebezpečenstvo závisí na funkciu metabolizmu, dobe trvania cukrovky, veku pacienta, hypertenziu, tukových poruchách metabolizmu alebo na iných diabetologických komplikáciách (retinopatia, nefropatia).

Po 10 rokoch trvania cukrovky má polovica všetkých diabetikov príznaky diabetickej neuropatie. Niekedy táto choroba nevedie k žiadnym príznakom (neidentifikovateľným obvyklými klinickými testami) alebo vykazuje veľa príznakov. Medzi hlavné diabetickej neuropatie patrí periférna sensomotorická neuropatia a autonómna neuropatia.

https://www.stillers.sk/produkt/medicfoot-masaz-chodidiel/

Periférne sensomotorická neuropatia

Periférne sensomotorická neuropatia (80% všetkých prípadov neuropatia) vedie k nervovým poruchám v končatinách, ktorá sa vyskytuje symetricky na oboch končatinách, najmä na dolných (chodidlá a nohy). Je bežné, že príznaky sa prejavia najprv na palcoch na nohách či rukách a potom postupujú hore do nôh či paží.

Diabetici s neuropatiou pociťujú parestéziu (brnenie, mravčenie, pálivá bolesť, najmä v noci), necitlivosť (dotyk, bolesť, teplota, vibrácie), poruchy funkcie nervov vyživujúcich svaly na chodidle, nedostatok reflexov.

Dramatickým následkom diabetickej neuropatie je syndróm diabetická noha (DFS). Ľudia si neuvedomujú poranenia z dôvodu zníženia citlivosti na bolesť. Situáciu môže výrazne skomplikovať infekcia. Diabetici musia byť dobre vzdelávali svojimi ošetrujúcimi lekármi, aby dostali svoje metabolické procesy pod kontrolu. Pravidelnými kontrolami sa dá vyhnúť syndrómu diabetickej nohy a jej komplikáciám.

Jednoduché kontroly, ako sú testy ladičkou na rozpoznávanie vibrácií, test rozlišovanie horúceho / studeného alebo ostrého / tupého pomáhajú lekári včas odhaliť poruchy nervového systému, bez toho by ešte pacient pociťoval nejaké príznaky tejto choroby.

samovoľná neuropatia

Samovoľná neuropatia sa týka tzv. Vegetatívneho nervového systému a môže viesť k funkčným poruchám v niekoľkých orgánoch. Medzi to patrí znížená schopnosť uvedomenia si hypoglykemickej stave vďaka deficitu proti-regulácia, bezbolestný srdcový infarkt, poruchy regulácie srdcovej frekvencie, srdcové arytmie, poruchy regulácie krvného tlaku a obehu, poruchy potných žliaz (suchá pokožka, ktorá sa môže ľahko poraniť), poruchy žalúdočné a zažívacieho traktu, poruchy močového mechúra a erekcie.

 Z dôvodu prevencie a terapie hrá optimálna hladina cukru v krvi veľmi dôležitú úlohu. Rovnako tak normalizácia krvného tlaku je veľmi dôležitá. Existujú ďalšie terapeutické možnosti starajúca o symptómy tohto ochorenia (lieky znižujúce bolesť, antiepileptiká). Niektoré štúdie vykazujú pozitívne výsledky u terapia pomocou alfa-liponové kyseliny. Najdôležitejším cieľom je včasná diagnostika pacienta, najmä pokiaľ ide o syndróm diabetickej nohy.

One thought on “Diabetická neuropatia”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *