Blog

Manuálna lymfodrenáž

Lymfatické masáže – lymfatický systém a manuálna lymfodrenáž

Lymfatické (lymfatický) systém je dôležitou súčasťou imunitného systému. Bunky nášho lymfatického systému hrajú neoceniteľnú úlohu napr. Pri tvorbe protilátok, pri zneškodňovaní baktérií, vírusov a škodlivých látok, ktoré sa dostávajú do tela potravou, vzduchom, pokožkou alebo vznikajú ako odpad metabolizmu a sú vylúčené pomocou lymfatických (lymfatických) ciev a uzlín. Opuchy, zdurenie a bolestivosť lymfatických uzlín, únava a vyčerpanosť sú prejavy zväčšeného zaťaženie nášho lymfatického systému a ako varovné signály si nutne zasluhujú našu pozornosť. Tieto príznaky môžu byť dôsledkom nevhodné skladby potravy, ochorenia, ale aj stresovej záťaže alebo zvýšenej fyzickej námahy.

manuálna lymfodrenáž

Pomáha míznímu systému, aby záťaž doviedol zvládnuť. Odpad z tkanív je odvádzaný do ciev lymfatickej sústavy, choroboplodné zárodky sú prenesené do lymfatických uzlín, kde sú zneškodňovať. Lymfatické masáže tak napomáhajú organizmu aktivovať vlastný obranný systém, a preto sú vhodné pre všetky na posilnenie organizmu. Manuálna lymfodrenáž je však nielen liečebná metóda, ale vďaka pozitívnym účinkom na kožu a podkožie aj účinným ošetrením celulitídy, opuchov a pokožky. Ľahký tlak, používanie kruhovitých či špirálovitých hmatov s pomalou frekvenciou vychádza zo znalostí lymfatického systému a smeruje odtok lymfy k zberným uzlinám. U manuálnej lymfatickej masáže sa nepoužívajú žiadne oleje, masážne emulzie, ani iné prípravky. Ošetrovaný nesmie cítiť žiadnu bolesť.

Manuálna lymfodrenáž tváre, hlavy a krku

Manuálna lymfodrenáž tváre, hlavy a krku je vykonávaná na očistenú pleť bez použitia prípravkov, napomáha odstrániť zápalové prejavy, zlepšuje napätie kože a podkožia, odstraňuje usadené odpadové látky, zabraňuje jizevnatění a tiež je účinná pri migrénach, pri akné, pri opuchoch v tvári či okolo očí a ako prevencia proti tvorbe vrások. Pri správne vedenej manuálnej lymfodrenáži v obličejia hmaty na krku dochádza k výrazným zmenám aj vizáže tváre. Lymfodrenáž tváre, krku a hlavy je vhodné zakončiť nanesením kozmetických prípravkov, kedy takto aktivovaná pokožka dokáže lepšie využiť ich účinky a tie potom zasahujú priamo do jej látkovej výmeny a vyrovnávajú jej dýchacie a obehový rytmus.

Lymfatická masáž a jej účinky

proti celulitíde – zlepšuje napätie kože a tkaniva, sú odvádzané odpadové látky metabolizmu

proti migrénam – môžu byť vyvolané tlakom nahromadené lymfy (odporúčame lymfodrenáž hlavy a krku)

proti opuchom – uvoľňuje tkanivovej napätie

a zbavuje bolesti pri opuchu napr. dolných

končatín u osôb s vysokým zaťažením nohou

zabraňuje jizevnatění, odstraňuje zápalové

substancie (napr. pri akné)

zvyšuje obranyschopnosť organizmu – imunitu

detoxikácia organizmu

Kedy manuálna lymfodrenáž nevykonávať:

pri bakteriálnym či vírusovom ochorení

pri nejasných brušných ťažkostiach

pri akútnom zápalovom ochorení žilovým aj kožným

pri opuchoch spôsobených ochorením obličiek a pečene

Ako často má byť manuálna lymfodrenáž vykonávaná:

ako prevencia obranyschopnosti organizmu, detoxikácia – aspoň raz mesačne

ako prevencia celulitídy, ťažkých nôh, kŕčových žíl – aspoň 2x mesačne lymfodrenáž dolných končatín, zadku a bruška

ako prevencia proti migrénam 2x mesačne – ošetrenie hlavy a krku

odstránenie, liečba celulitídy, opuchov (ťažké nohy a pod.) – min. 10 ošetrení v intervale 2 až 3 drenážou týždenne, ďalej potom pokračovať 2x mesačne

akné – pri akútnej fáze denne, po týždni potom 2x týždenne

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *